
Wiedza o funkcjonowaniu mózgu i budowanie świadomości o procesach zachodzących w naszym umyśle sprzyja tworzeniu świadomej życiowej postawy. Wykorzystując tą wiedzę możemy zidentyfikować ograniczające nas przekonania i podejmować właściwe decyzje.
Uświadomienie sobie tego faktu, było przełomem w moim postrzeganiu świata i wierzę, że zmienia go cały czas na lepsze. A najlepsze jest to, że dzięki pracy z podświadomością można dostroić nasz umysł na odpowiednie fale.
Brzmi jak science-fiction? To fakty.
Odpowiednie nastawienie, otwartość i konsekwencja w działaniu to klucz do sukcesu. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że to procesy, które wymagają czasu, zaangażowania i odpowiedniej wiedzy.
Choć na co dzień nie uświadamiamy sobie jej istnienia, to znacząco wpływa na to jak się zachowujemy, oraz jakie reakcje i decyzje podejmujemy. Podświadomość to część ludzkiej psychiki, która przechowuje treści, z których nie zdajemy sobie sprawy. Są mimowolne i poza naszą świadomością, czyli rozumnym myśleniem. Podświadoma informacja pojawia się w umyśle ot tak, rozpraszając świadomą myśl, nawet wbrew naszej chęci przeciwstawienia się temu procesowi. Jak na ważną rolę, którą pełni, podświadomość wydaje się nieuchwytna. Żeby na nią wpłynąć i zmienić nasze zachowania, pomocne będzie ustalenie na początek kilku faktów o naszym mózgu.
Z biologicznego punktu widzenia, dzięki układowi nerwowemu informacje są przewodzone w naszym organizmie. Nie odbyłoby się to bez siatki neuronów i neuroprzekaźników, które tworzą obwodowy system nerwowy. Dzięki nim informacje trafiają do centralnego układu ośrodkowego (mózg i rdzeń kręgowy). Bodziec ma charakter elektrochemiczny i przepływa jak prąd elektryczny (zawiera cząsteczki z ładunkiem elektrycznym). Dociera do mózgowia (mózg i pień mózgu), a poprzez wzgórze jest przesyłany do odpowiedniej części kory mózgowej w celu dalszego procesowania i podjęcia odpowiedniej reakcji. Wiemy, że dzieje się to w ekspresowym tempie bez naszego świadomego zaangażowania.
Teoria ewolucyjna mózgu z kolei, pozwala zrozumieć zależności między emocjami a myślami.
Pień mózgu to tzw. mózg gadzi, pierwotny, który odbiera bodźce i wykorzystuje zmysły do działania instynktownego. Podtrzymuje niezbędne funkcje życiowe. tj. oddychanie czy utrzymywanie ciśnienia krwi. Tutaj znajduje się też twór siatkowaty, który odpowiada za stan czuwania, przytomności i wybudzania.
W głębszych częściach mózgu znajduje się część ssacza, znana jako układ limbiczny. Autorzy opracowania “Zrozumieć układ limbiczny” podkreślają, że odpowiada za sferę emocjonalno-dążeniową i poznawczą człowieka. Zawiera ważne środki odpowiedzialne za odczuwanie emocji. Dla przykładu: zespół jąder migdałowatych odpowiada za lęk, agresję lub gniew, i pozwala w stanie zagrożenia walczyć lub uciekać. Z kolei w hipokampie tworzą się ślady pamięciowe i nastrój. Dlatego uszkodzony hipokamp może prowadzić do depresji. Emocje są klasyfikowane jako procesy nieświadome.
Jedyną częścią mózgu, która umie “kontrolować” emocje jest kora mózgowa. Mózg rozumowy odpowiada za pamięć (wraz z hipokampem), język, mowę i pozwala nam myśleć. Myślenie to proces świadomy, który intencjonalnie może hamować emocje do racjonalnego poziomu, a wraz z układem limbicznym kształtuje naszą osobowość.
Podświadomość, to obszary nieświadome, czyli głównie mózg gadzi (instynktowny) i układ limbiczny (emocjonalny). To one są odpowiedzialne w głównej mierze za reakcje i podejmowanie naszych decyzji. Nowa kora mózgowa tylko racjonalizuje to, co podświadomość wybierze.
Na tym etapie warto odróżnić pojęcie mózgu od definicji umysłu. Z grubsza rzecz ujmując, mózg jest organem. Umysł to termin określający aktywności mózgu np. spostrzegania, myślenie, zapamiętywanie, odczuwanie emocji czy regulowanie uwagi. Podświadomość zatem jest częścią psychiki, która tworzy i wpływa na nasz umysł.
Procesy mentalne mają na celu uświadomienie i ewentualną zmianę naszego zbioru wartości i przekonań. To właśnie przekonania pełnią rolę filtrów, dzięki którym nasz umysł wybiera z otoczenia tylko te informacje, które subiektywnie uznaje za istotne i relewantne do naszej sytuacji. Wartości i przekonania zostały w głównej mierze przekazane nam w dzieciństwie i wdrukowane w naszą psychikę i percepcję. Budują teraz nasz ład i sposób postrzegania świata, i siebie w tym świecie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie, pozwalające na odbiór nowych dla nas sygnałów z zewnętrznego świata, na które kiedyś nie zwracał nasz umysł uwagi.
Z artykułu: Dlaczego nasz umysł nie słucha nas i nasz plan nie działa, czyli o tym jak zmienić mindset? dowiesz się, jak zmienić mindset na taki, który pozwala osiągać cele i odnosić sukcesy.
Wskazówka Mocy
Zapisz się na udział w jednym z moich bezpłatnych szkoleń, wspierających tworzenie postawy świadomej i niezależnej kobiety, pełnej wiary we własne możliwości, gdzie wykorzystamy procesy mentalne do zwiększenia samoświadomości i wydobycia wewnętrznego potencjału. Szkolenia znajdziesz w strefie MOC WSPARCIA.